Як виміряти вологість зерна: прилади, методи, поради?

зерно

Вологість — один із головних параметрів якості зернових культур, що впливає на підсумкову вагу та властивості зерна. Технологічні процеси виробництва та переробки продукції безпосередньо залежать від цього аспекту.

Сьогодні ринок пропонує широкий асортимент приладів для вимірювання рівня вологості різних культур.

Визначити рівень вологи можна за допомогою сушильних печей та аналізаторів. Функціональна альтернатива — мобільний вологомір зерна, спеціально розроблений для роботи в польових умовах.

Як вологість зерна впливає його якість?

Показник вологи визначає якість та вартість кінцевого продукту. Тому при збиранні врожаю важливо враховувати кілька факторів:

  • зрілість;
  • погода при збиранні зерна;
  • гігроскопічність.

Під час помелу культури в борошно чи крупу потрібно точно визначити вологість сировини. Це впливає на ефективність борошномельних підприємств, оскільки так збільшуються енерговитрати.

Пересушене зерно сильно подрібнюється, що псує якість готового продукту, збільшуючи зольність. Попередній аналіз рівня вологи допоможе дізнатися чи потрібне сушіння перед наступним етапом виробництва.

Високий показник вологи може спричинити різні негативні наслідки. Зерно зіпсується, пошкодиться, набухне, проросте і стане вразливим до появи цвілі. Якщо культура відволожиться, її обробка неможлива.

Яка має бути вологість зерна для тривалого зберігання?

Щоб правильно зберігати врожай, потрібно знати критичну вологість зерна. Норма складає 14-15%.

Однак кожна культура має свої показники вологи, які впливають на тривалість зберігання (див. таблицю).

Таблиця вологості зерна, %

Культура

Тривалість зберігання, міс.

До 6

Від 6 до 12

Більше 12

овес

14

12

12

пшениця

14

13

13

ячмінь

14

12

12

жито

13

12

12

сорго

13,5

13

13

кукурудза

15

14

13

горох

15

15

14

соняшник

10

9

9

соняшник олійний

10

8

8

соя

13

12

11

гречка

16

13

13

просо

14

14

13

льон

9

7

7

ріпак

10

8

8

боби

16

14

13

Методи визначення вологості зерна

Існує кілька методів вимірювання вологи в культурах:

  1. Метод, який застосовується найчастіше у промисловості — гравіметричні вологоміри або сушильні шафи. Вони вимірюють масу зразка до та після сушіння. За підсумками кількість випареної вологи після сушіння є показником вологості.
  2. Кондуктометричні або резистивні вологоміри використовують електричний опір на ділянці в польових умовах, а результат залежить кількості вологи в культурі. Цей метод має високу швидкість вимірювань та низьку ціну по відношенню до інших вологомірів.
  3. Для експрес-аналізу вологи у культурі часто застосовують діелькометричний метод. У цьому випадку прилади працюють за принципом електричної проникності. Вологоміри такої дії вирізняються високою точністю, а відносна похибка вбирається у 0,25–0,5%.

Арбітражний метод — сушильна шафа

Сушильна шафа працює за принципом потоку теплого повітря, що рівномірно висушує зразок у бюксах. За допомогою відцентрового вентилятора та нагрівальних елементів підтримується оптимальна температура.

Цей метод відрізняється високою точністю, але має досить низьку швидкість аналізу вологості. Сушильні шафи не вимагають додаткових градуювань залежно від сорту культури, проте потрібна підготовка: розмелювання зерна, його сушіння та зважування за допомогою лабораторних ваг.

сушильна шафа та лабораторні ваги

Аналізатори вологості

Аналізатори використовуються для вимірювання абсолютного вмісту вологи у відсотковому відношенні маси зразка. Такі вологоміри часто застосовуються для контролю якості в лабораторіях та на виробництві.

Даний прилад укомплектований аналітичними вагами та сушильним блоком. Процес аналізу вологи складається з обчислення різниці у вазі вихідного продукту і після повного його висушування. Для отримання точних даних необхідно попередньо подрібнювати зразок.

аналізатори вологості

Вологоміри: експрес-аналіз у польових умовах

Вологомір — портативний електронний прилад, що працює на основі діелькометричної технології. Він застосовується для аналізу вологості зернової маси при малій кількості проби.

портативні вологоміри зерна

Саме мобільні вимірювачі вологості зерна мають успіх у фермерів при оцінці врожаю, оскільки мають наступні переваги:

  • внутрішній та зовнішні датчики температури;
  • швидкість одержання даних;
  • індивідуальне калібрування;
  • пам‏׳ять результатів;
  • автономне живлення від батарей.

Протягом кількох років вологоміри Wile встигли зарекомендувати себе. А модель Wile 55 здатна проаналізувати вологість 16 зернових культур, які вирощуються на території України. Діапазон вимірювань: від 5% до 35%.

За допомогою вологомірів фермери визначають період збирання врожаю, збільшуючи ефективність збиральної техніки.

 

Потребуєте більше інформації? Звертайтеся до спеціалістів компанії «Вента Лаб»:

???? https://ventalab.ua/

???? 0 800 306 725

✓ Дніпро, пр-т Сергія Нігояна, 50

 
 
 
2022-12-06