Вимираючі професії

Світ змінюється, змінюються і його потреби. Те, що було важливо та необхідно 20 років тому, зараз здається дрібницями та дурницями. Глобалізація, технологічний прогрес, автоматизація ручної праці – все це призводить до того, що деякі професії відмирають, а на їх заміну приходять нові, про які ми навіть не могли собі уявити.

Хто дуже скоро попаде на лаву запасних? Кому доведеться перепрофілюватись в першу чергу? За оцінками експертів Всесвітнього економічного форуму, першими професіями, котрі втратять свою актуальність, стануть: касири, бухгалтери, секретарі, оператори вводу даних, листоноші, екскурсоводи, співробітники друкарні, працівники банку, оператори довідкової служби. Всьому виною - автоматизація праці. Зараз вже багато базових процесів виконує програмне забезпечення. Поява технологій та сервісів поступово витісняє людину. Турагенти та ріелтори теж незабаром стануть не потрібні через появу інтернет-платформ, онлайн-ботів. Автоматизація праці також витіснить частину працівників сфери виробництва. Все, що можна роботизувати, буде роботизоване.

Що стосується людей творчих професій, їм також доведеться підлаштовуватися під світ, що змінюється. Щоб не втратити роботу журналістам доведеться розширювати сферу своєї діяльності і вчитися записувати подкасти, вести блоги, знімати і монтувати відео. Професія перекладача теж незабаром застаріє, тому що вже зараз створена маса сервісів, що допомагають спілкуватися на різних мовах, а також якісно перекладати. Трохи втриматись на плаву зможуть люди, які володіють рідкісними мовами. Розвиток комп׳ютерної графіки потіснить каскадерів та акторів.

Принцип «одна професія на все життя» вже перестає бути актуальним. Все частіше і частіше фахівцям доводиться перепрофілюватися, розширювати перелік своїх послуг, адаптуватися під світ, що стрімко змінюється. Набирають популярність онлайн-тренінги, курси, майстер-класи, де людина може отримати вузькоспеціальні, унікальні знання і тим самим стати затребуваним на ринку праці.

Що ж робити? Які ніші можна буде зайняти і що буде затребуване? Читай в нашій наступній статті «Професії майбутнього».

2020-03-07