Типи навчальних закладів

Багато школярів старших класів знаходяться у замішанні. Куди вступити? Де можна вчитися безкоштовно? Чи є різниця між ПТУ і технікумом? Щоб полегшити вибір давайте розберемося з типами навчальних закладів.

ПТУ


ПТУ - профтехучилище. Сьогодні називатися вони можуть по-різному: ліцей, вище професійне училище, центр профтехосвіти і т.п. Вступити туди можна після 9 або 11 класу. Терміни навчання коливаються від року до трьох-чотирьох (залежить від того, на базі якого освіти вступати). Для вступу необхідний середній бал свідоцтва про базову загальну освіту або атестата про повну загальну середню освіту, іноді потрібно пройти співбесіду.

Училища та профліцеї відносяться до II атестаційного рівня, а вищі професійні училища та Центри професійно-технічної освіти - до III: вони готують висококваліфікованих робітників і молодших спеціалістів. Після закінчення учень отримує кваліфікаційний рівень «кваліфікаційний робітник» за спеціальністю і професію. Зазвичай така освіта фінансується з державного або місцевого бюджету.

Технікум і коледж


Коледж - це установа вищої освіти або підрозділ університету, інституту чи академії. Там можна здобути профільну середню або професійно-технічну освіту. Випускники отримують ступінь молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра. На навчання приймаються на підставі атестата про закінчення 9 або 11 класу і результатів ДПА або ЗНО. Також можливе проходження співбесіди або складання іспитів. Термін навчання становить 3-4 роки. У технікумах бюджетних місць зазвичай мало, але вартість контрактного навчання не така висока як в ВНЗ.

Вища освіта


Для вступу до ВНЗ необхідно успішно скласти ЗНО. Випускники ВНЗ отримують ступінь бакалавра (4 роки навчання). Навчаючись ще 2 роки можливо отримати ступінь магістра. В медичних ВНЗ зазвичай ступінь бакалавра відсутній. Студенти навчаються 5-6 років і отримують ступінь магістра. Ступінь магістра свідчить про те, що студент отримав більш глибокі знання за обраним профілем и дає можливість займатися наукою або вступити до аспірантури. Навчання у ВНЗ буває як платне, так і за рахунок державного або місцевого бюджету.

Аспірантура і докторантура


Випускники з повною вищою освітою можуть продовжити навчання в аспірантурі (можна отримати ступінь доктора філософії), а потім в докторантурі (ступінь доктора наук). Навчання в аспірантурі триває 4 роки, обов׳язковим є захист дисертації. В докторантурі доведеться вчитися 2 роки.

2020-05-27