Початок навчання у виші — напружений час для вчорашніх абітурієнтів. Школа з її звичним розпорядком, предметами, знайомими вчителями залишилася в минулому. Перед студентом постає нелегке завдання — ввійти у новий ритм. Від того, як почалося навчання у ВНЗ, залежить успішність складання не тільки першої сесії, але й всіх наступних іспитів аж до захисту дипломної роботи. Розгляньмо, що допоможе розпочати шлях.
Постановка цілей
Випускники вищих навчальних закладів, яких попросили поділитися враженнями про перший рік свого студентства, стверджували, що важливо ставити мету — довго- й короткотермінову. У першому випадку її можна сформулювати так: «хочу стати магістром». Короткотермінова мета виглядатиме як «здати курсову роботу до 31 травня». Варто записати ці завдання на паперовому та електронному носіях і залишити на видному місці, щоб періодично переглядати і тримати в голові. Фокусування уваги на цілях допоможе не відволікатися на непотрібні речі й зберегти мотивацію, коли першокурсник зустрінеться з першими труднощами. А вони будуть!
Баланс навчання й відпочинку
Нестачу вільного часу відчувають студенти, які поєднують відвідування вишу з роботою. Вдень — лекції та семінари, ввечері — завантаження іншими завданнями. На відпочинок практично не вистачає часу. Однак навіть за високої зайнятості варто знаходити момент для приємних вражень і паузи. Велика завантаженість — пастка, в яку потрапляють самовпевнені студенти. Звісно, бажання взяти від життя все — це чудово, однак ресурс витримки й здоров’я має властивість закінчуватися. І тоді настане вигорання, моральне й емоційне, коли студент, ще вчора сповнений енергії, сьогодні не відчуває ані найменшого бажання здобувати колись таку бажану професію.
Дотримання здорового способу життя
Зранку — бутерброд з кавою, вдень — булочка з чаєм, ввечері — коктейлі. Шалений ритм студентського життя не залишає шансів на збалансоване харчування. Однак варто навчитися готувати швидкі й корисні страви. Молодій людині важливо отримувати необхідну кількість корисних речовин. Інакше з часом стане важко засвоювати навчальний матеріал. Ще одна проблема — нестача сну. Це гірше, ніж споживання фаст-фуду й відсутність занять спортом. Невиспана людина — видовище, гідне жалю, згодні? Про які успіхи в навчанні може йти мова, коли студент знесилений нестачею сну… Якими б захопливими не були веселі вечірки з новими друзями, варто відпочивати вночі хоча б 6 годин.
Протистояння спокусам
Самостійне життя, зміна місця проживання, свобода від батьківського контролю — нарешті мрії вчорашнього школяра здійснилися! Багато молодих людей, вступивши до університету, забувають, навіщо вони опинилися у виші, і починають лінуватися. Спокуса пропустити пару заради походу в кіно чи не підготуватися як слід до семінару посилюється тим, що викладачі, на відміну від вчителів і батьків, не каратимуть і не лаятимуть за пропуски. Однак не варто дивуватися, виявивши своє прізвище у списках студентів на відрахування в кінці семестру. Для боротьби з лінню варто пам’ятати золоте правило: «Не залишай на завтра те, що можна зробити сьогодні».
Налагоджувати контакти
Прийшовши до університетських аудиторій, студент зустрічає багатьох людей — однокурсників, товаришів старших курсів, викладачів. Не варто відмовлятися від нових знайомств! Вчорашньому абітурієнтові корисно знати, як готуватися до сесії, до кого звернутися, якщо тема не зрозуміла, як користуватися науковою бібліотекою тощо. Варто цікавитися предметами, які вивчаються: ставити питання, приходити на консультації, не залишати поза увагою додаткові завдання. Активність студента не залишиться непоміченою викладачем, а це суттєво допоможе в успішному складанні сесії.